Příkon: 2200 W
Keramická žehlící plocha
Průsvitná nádržka na vodu se snadným plněním (objem 380 ml)
Plynulá regulace teploty
Systém samočištění Self-cleaning odstraňující minerální usazeniny
Systém Anti-Calc zamezující tvorbě vodního kamene v otvorech žehlící desky
Funkce Drip-Stop zamezující skrvnkám od kapek vody na tkaninách
Možnost vertikálního napařování
Parní impuls
Plynulá regulace výstupu páry
Tlačítko pro kropení
Termostat
Automatické bezpečnostní vypnutí při nečinnosti (8 min. vertikálně, 30 s horizontálně)
Světelná kontrolka signalizující udržování nastavené teploty
Koncovka přívodního kabelu otočná o 360° zamezuje kroucení a zamotávání
Rukojeť s protiskluzovou povrchovou úpravou
Plnící nádobka součástí dodávky
Délka přívodního kabelu: 1,9 cm
Rozměry (D x Š x V): 295 x 115 x 140 mm
Hmotnost: 1,1 kg
Typy žehliček na našem trhu jsme si představili v jednom z předchozích článků. Jaké ale může mít žehlička parametry a na které je dobré se při výběru zaměřit? Dočtete se v tomto článku Jak vybrat žehličku.
Žehlicí plocha
Kvalita žehlicí desky je pro pohodové a rychlé žehlení téměř nejdůležitější. Kvalitní materiál zajistí, že žehlička bude lehce klouzat po oblečení a zároveň se na ní materiál nepřilepí. Obecně nejkvalitnější jsou keramické, smaltované a eloxované plochy; žehličkám s teflonovou, hliníkovou nebo nerezovou plochou hrozí poškrábání při najetí na knoflíky či zipy.
Někteří výrobci používají svoje speciální označení, ale vždy se jedná o jednu z výše uvedených ploch obohacenou o nějaký další materiál, který zlepšuje žehlící vlastnosti žehličky.
Vyjma kovových prvků na oblečení (knoflíky, cvoky, zipy, atd.) si dávejte pozor i na gumové prvky na oblečení (především různé potisky). I na nejkvalitnější povrchy se může leccos přilepit a čistit povrch žehličky a zároveň ji ještě i nepoškodit není vždy jednoduché.
Příkon a parní výkon
-
Příkon žehliček je důležitý pro snadné žehlení. Čím vyšší hodnota, tím rychleji se žehlička nahřeje. Příkon žehliček by se neměl dostat pod 1300 W. Lepší je volit žehličku s výkonem 2000 W a vyšším.
-
Parní výkon žehliček, neboli množství páry, které je žehlička schopná vytvořit za určitou dobu. Jednotkou je gram za minutu (g/min). Údaj o výdeji páry berte vždy s rezervou - výrobci uvádí hodnotu pro maximální teplotu i výdej, ale málokdy budete žehlit v tomto nastavení. Dnešní standard stále vydávané páry je alespoň 30 g/min, lépe volit 40 g/min. Kvalitní žehličky mají parní ráz kolem 140 g/min. Pokud zvolíte silnější parní ráz, určitě uděláte dobře.
Nicméně berte v potaz, že pára sice žehlení usnadňuje, ale na konečný výsledek až takový vliv nemá.
Odvápňovací systém
Napařovací žehličky mají tu nevýhodu, že se mohou zanášet vodním kamenem, pokud do ní použijete obyčejnou vodu z kohoutku. Dříve se proto doporučovalo používat destilovanou vodu. Dnes ale výrobci využívají u žehliček odvápňovacího systému. Ten tvrdou vodu buď změkčuje a nebo tlakem rozbíjí usazeniny. Díky němu lze používat obyčejnou tvrdou vodu a žehlička se nezanese. Odvápňovací systém má většinou podobu tlačítka nebo ventilu a funguje jednoduše - při jejich zmáčknutí či vytažení vyteče studená voda na rozpálené těleso a tímto prudkým ochlazením se usazený vodní kámen rozpadne a vypadne z žehličky ven.
Anti-drip systém
Moderní žehličky mají spoustu funkcí, které usnadňují a zrychlují žehlení. Jedním z nich je i anti-drip nebo drip-stop systém, neboli systém proti odkapávání vody z žehličky na žehlené prádlo. Pokud je nastavena nízká teplota, při které se pára netvoří, aktivuje se anti-drip systém a voda nevytéká z žehličky ven a neudělá vám tak na oblečení skvrny.
Další vychytávky
Co všechno by vaše žehlička mohla mít, aby se vám pohodlně žehlilo?
-
Systém kropení - pokud je v žehličce nalitá voda a parní ráz na vyžehlení záhybů nestačí, je dobré látku navlhčit. Na to slouží jedno tlačítko, které stiskem aktivuje rozprašování vody před žehličku. Toto je dnes u napařovacích žehliček standard.
-
Vertikální napařování - žehlička vydává páru i ve vertikální poloze - takto můžete snadno narovnat pověšené záclony či halenky, které se by se přímým dotykem žehličky mohly spálit či slepit.
-
Samočištění - do žehličky se časem může dostat spousta nečistot. díky funkci samočištění stačí do žehličky nalít vodu, ta se ohřeje na maximum a poté ji nad dřezem vylijete. A s ní i případné nečistoty, které by se mohly dostat na prádlo.
-
Automatické vypnutí - žehlička sama hlídá, zda je v činnosti či ne. Při delší nečinnosti se sama vypne a vy tím předejde případnému nebezpečí. Vy se tak nemusíte stesovat, dza jste žehličku vypnuli, či nikoliv.
-
Dlouhá šňůra/ bezdrátové žehličky - pro pohodlné žehlení a maximální volnost pohybu volte delší přívodní kabel (alespoň 2 m). Pokud chcete mít absolutní volnost pohybu, pak si vyberte žehličku bez šňůry. K těm výrobci dodávají dobíjecí stanici, na kterou se vždy žehlička odloží a dobije.
-
Váha žehličky - volte spíše těžší žehličky - je potřeba si uvědomit, že lehké žehličky jsou sice pohodlnější pro přenášení a zvedání, ale musíte vyvinout větší sílu, pokud chcete prádlo vyžehlit. Těžší žehlička bude lépe plynout po prádle.
Žehlící plocha | Keramická |