Domácí výroba másla pod 55 Kč za 250 g
MÁSLO
… to je v poslední době tématem mnoha diskusí.
Kdysi potravina tak běžná a obyčejná se v současné době stává pro mnoho lidí jen luxusní pochoutkou! V obchodě již nenajdeme kostku másla pod 50 korun a jeho cena má stoupat i nadále. A co si budeme povídat, může přijít doba, kdy i drahé máslo může být nedostatkovým zbožím.
Dnes si ale již těžko umíme představit běžnou snídani bez voňavého chleba nebo křupavého rohlíčku namazaného máslem, a proto jsme pro vás připravili několik rad pro výrobu vlastního domácího másla. Není to vůbec složité, jen to vyžaduje kousek vašeho času.
Výsledek však stojí za to!
Výroba domácího másla močná nevyjde o mnoho levněji, než když si hodíte kostku másla do nákupního košíku v supermarketu. Budete mít ale jistotu, že na stole máte čerstvou, vlastnoručně vyrobenou pochoutku, na které si zaručeně pochutná celá rodina!
Dříve, než se pustíme krok za krokem do výroby domácího másla, ohlédněme se o několik staletí zpět do historie.
Kdy vlastně máslo vzniklo, jak vypadalo a na co se používalo?
Traduje se, že máslo by mohlo být staré už 2000 let. Proces výroby másla však nebyl stejný jako je dnes. Podle jedné z teorií ho objevili dávní cestovatelé, kteří převáželi mléko ve vacích na koních a oslech, kdy se vlastně mléko cestou “tlouklo” ve vaku ze strany na stranu a vlivem těchto otřesů se tuk z mléka stloukal na máslo. Například ve starém Římě se máslo původně používalo spíše jako kosmetická přísada do různých krémů a mastí. Dokonce se máslo a mléko, dle některých historiků, používalo jako oběť bohům. Jako potravina se prý ujalo až později a bylo výsadou bohatých vrstev.
Vraťme se ale do současnosti a povězme si něco víc o másle a jeho výrobě.
Co je to vlastně pravé máslo?
Je to mléčný výrobek. Aby byl kvalitní, musí obsahovat minimálně 80 % mléčného tuku! Zbytek má tvořit voda a mléčná sušina.
V obchodě můžeme narazit na různé druhy másla. Jaké jsou tedy rozdíly, když na obalu čtete Čerstvé máslo, Stolní máslo anebo jenom Máslo?
-
čerstvé máslo má trvanlivost pouze 20 dnů a skladovat můžete při teplotě do 8°C
-
stolní máslo lze uskladnit při teplotách do -18°C až na jeden rok
-
máslo, které není označené jako čerstvé, můžeme skladovat 35 - 55 dní při dodržení skladovacích podmínek.
Ale teď se již konečně pojďme podívat na domácí výrobu másla v našich podmínkách:
Na domácí výrobu samotného másla budeme potřebovat smetanu. Měla by být plnotučná, nejméně 30% a nejlépe bez stabilizátorů. Lépe se vám pak “přešlehá”! Výhodou je, pokud máte možnost sehnat smetanu domácí. Máslíčko z ní bude chutnější a bude mít lepší barvu. Ale není to podmínkou. Chutné domácí máslo dokážeme vyrobít i ze smetany kupované.
Smetanu nalijte do hluboké mísy. Doporučujeme takovou, která se dá aspoň z části uzavřít (smetana při šlehání tak nebude cákat všude okolo). Smetanu šleháme šlehačem nejdříve nám vznikne krásně hustá šlehačka, my však šleháme dál až šlehačku přešleháme a vznikne nám samotné máslo.
Jak ho poznáme? Jednoduše, vytvoří se nám hrudky, které jsou vlastně už samotné máslo, oddělené od podmáslí. Teď už je ten pravý čas přestat šlehat, slít podmáslí (vodu) do jiné nádoby a hrudky másla, které nám po slití podmáslí v míse zůstaly, sebereme.
Do čisté mísy nalijeme studenou vodu a do ní vložíme sebranou hrudku másla a promačkáváme rukama. Po chvíli vodu vylijeme, naplníme misku čerstvou studenou vodou a v ní opět hrudku másla hněteme a promačkáváme. To opakujeme tak dlouho, až nám zůstane voda v misce po hnětení másla čirá. Máslo vyjmeme, vodu vylijeme.
A to je doba, kdy je domácí máslo hotové! Nebylo to nic moc složitého, že?
Máme pro vás ale ještě několik dalších užitečných rad. Místo šlehače můžete při výrobě másla použít nádobu pro přípravu másla DELLA CASA od Tescomy, kterou najdete na stránkách našeho e-shopu. Aby mělo vaše domácí máslo krásný rovnoměrný tvar, než ho začnete podávat na stůl, použijte formy na máslo a máslenky z naší nabídky. Uchovávat v ledničce můžete máslo v dózách, kde vám vydrží dlouho vynikající a čerstvé, pokud se ovšem po něm jen nezapráší už při první snídani! Doporučit vám můžeme i šikovné nože na máslo od Tescomy, které jsou vynikající na roztírání másla!
Máslo si můžete vyrobit nejen klasické, ale můžete přidat sůl, nebo bylinky, vše podle vlastní chuti!
Tak vidíte, nakonec to není tak moc nákladné a složité vyrobit si doma vlastní kostku másla.
A za předpokladu, že ze dvou kelímků smetany, při ceně řekněme 20,- Kč za kus, vyrobíte asi 200 g másla, pořád nám to vychází levněji než v obchodech, kde ceny másla převratně stoupají. A navíc máte doma výtečnou pochoutku, která svou kvalitou předčí několika násobně kostku másla koupenou v supermarketu.
Pokud stále ještě váháte, máme pro vás jednoduchou radu: zkuste a uvidíte! Ale už teď vám přejeme dobrou chuť.